počítače jako součást běžného života


PoÄítaÄ má doma dnes již prakticky každý, bez ohledu na vÄ›k. Dnes umí s poÄítaÄem zacházet i dÄ›ti od útlého vÄ›ku, a není ani žádnou výjimkou, že PC vlastní i senioÅ™i. Své uplatnÄ›ní má pÅ™edevším v kancelářích, kde usnadňuje komunikaci a zároveň Å¡etří planetu od zbyteÄných papírů, jelikož dnes bývá vÄ›tÅ¡ina dokumentů v elektronické podobÄ›. Dnes má klasický poÄítaÄ nástupce v podobÄ› notebooku, který je oproti klasickému poÄítaÄi skladnÄ›jším, a proto ho s sebou můžeme vzít prakticky kamkoliv-do vlaku, letadla, na dovolenou, do Å¡koly…

A kdo vlastnÄ› PC vynalezl? Byl to právě Charles Babbage, který vymyslel základní principy pro fungování poÄítaÄe. Bylo to právÄ› v 19. století, tedy v letech 1800. Naopak jeho nástupce notebook vyvinul Adam Osborne v roce 1981-o nÄ›kolik desítek let pozdÄ›ji. Do tehdejšího ÄŒeskoslovenska se dostal první poÄítaÄ v roce 1951 respektive zde byl i vyroben. Jeho název byl „SAPO“.dítÄ› u PC

Pro lidstvo byl poÄítaÄ ohromný pokrok s dobou. Nyní již je běžné, že má každá rodina poÄítaÄů klidnÄ› nÄ›kolik a internet je naprostá samozÅ™ejmost. Své místo zaÄíná nacházet stále ÄastÄ›ji ve Å¡kolách, kde si žáci zapisují poznámky namísto do klasického ruÄnÄ› psaného seÅ¡itu právÄ› do různých dokumentů do PC. S poÄítaÄem se dÄ›ti uÄí již na základní Å¡kole, kde se pÅ™edmÄ›t nazývá informatika.

klávesnice

NicménÄ›, jak jde doba neuvěřitelným tempem dopÅ™edu, lidé stále více hledí do obrazovek svých elektronických obrazovek, a Äím dál ménÄ› lidé mluví tzv. face to face-tedy tváří v tvář. Pro lidi, kterým dÄ›lá běžná komunikace problém, je toto ÄásteÄná úleva. Dokonce i pÅ™i hledání protÄ›jÅ¡ku se lidé již Äím dál ménÄ› dokáží oslovit běžnÄ› na ulici, naopak upÅ™ednostňují seznamování na sociálních sítích. PÅ™ed zhruba 15 lety toto vÅ¡ak až tak běžné nebylo, jelikož málokdo mÄ›l doma internet a dotykové telefony také jeÅ¡tÄ› nebyly tolik rozsáhlé, jako dnes. Zkuste se zapÅ™emýšlet, jak asi virtuální doba bude vypadat za dalších 100 let..