Jednou z nejčastěji testovaných veličin, pokud jde o bazény, je bezesporu pH vody. Jeho testování je relativně levné a navíc i jednoduché – do vzorku ponoříme lakmusový papírek a podle toho, jak se zbarví, odečteme na stupnici příslušnou hodnotu.
Vzhledem k tomu se ale nabízí otázka, zda vliv této veličiny přeci jen trochu nepřeceňujeme. Je totiž pravdou, že i když klesne či stoupne, většinou se nejedná o hodnoty, které by byly člověku přímo nebezpečné, tedy pokud není zvlášť citlivý. Z tohoto pohledu se pak zdá, že měření je vcelku zbytečné.
To je však jen poněkud krátkozraký pohled na věc. Ve skutečnosti právě pH ovlivňuje více, než bychom si mohli myslet, a lze z něj vyčíst mnohdy důležité informace. Nesmíme totiž zapomínat na to, že je důležité nejen pro nás, ale také pro nejrůznější mikroorganismy, které se v našem bazénu usadí. Ty pak mohou situaci ovlivňovat hned několika způsoby.
Podle svého druhu a přirozenosti buď snižují či zvyšují pH vody. Změna nám tedy ukáže na jejich přítomnost. A vzhledem k tomu, že v bazénu obvykle žádné mikroorganismy (a ani, co si budeme povídat, makroorganismy, s výjimkou lidí) nechceme, budeme moci díky tomu jednat dřív, než se přemnoží a koupání bude nemožné.
V takovém případě je samozřejmě na místě nejen použít chlor či jinou látku, která nás jich zbaví, ale také přípravek na úpravu pH. Pokud bychom totiž vodu nechali ve stávajícím stavu, usnadnili bychom jen těmto škůdcům návrat a snížili bychom tak účinnost oné první látky.
Je tedy jasné, že se pravidelné testování a sledování této hodnoty vyplatí. Díky tomu budete moci zasáhnout dříve, než se sinice, řasy či cokoliv jiného přemnoží, neboť pak se jich zbavuje už podstatně hůře. Takto můžete problém objevit a potlačit hned v zárodku, což vám ušetří jak stres, tak i peníze. Navíc to může i pomoci prodloužit koupací sezónu, což ocení zejména děti.