Jsme zvyklí, že navštívíme lékárnu, a dostaneme všechny léky, které chceme. Pokud je náhodou nemají, navštívíme jinou lékárnu, nebo si necháme léky objednat a za pár dní maximálně už je máme doma. To samé platí pro nemocnice. Automaticky počítáme s tím, že když navštívíme nemocnici, budou pro nás mít k dispozici všechny léčiva, která potřebujeme, a také veškeré zdravotnické pomůcky, jako obvazy, dezinfekce, náplasti a podobně.
Ale distribuce léčiv je velmi složitá a je v ní zahrnuto mnoho stran a faktorů, které musí společně fungovat, aby pacientům byli efektivně dodávány všechny potřebné léky a zdravotnické potřeby.
Farmaceutický dodavatelský řetěz představuje velkou výzvu, ale také určitá rizika nejenom pro poskytovatelé farmaceutických pomůcek, ale i pro spotřebitelé. Musíme si uvědomit, jak je tento proces složitý a zároveň důležitý, jelikož jeho správné fungování ovlivňuje zdraví těch, kteří léky potřebují, a jsou pro ně tedy životně důležité.
Důležitými stranami, které jsou v celém procesu zainteresované, jsou samozřejmě výrobci léčiv, poté farmaceutické společnosti, které léky produkují, poté dodavatelé, kteří léky převáží, a to za přísných hygienických podmínek, které musí převoz léčiv splňovat, a pak samozřejmě také konkrétní lékárny. Většina lékáren patří do řetězce jedné značky, která má více poboček po celé České republice, ale existuje stále i mnoho menších, nezávislých lékáren, které do řetězců nespadají. A posledním článkem tohoto řetězce jsou samozřejmě příjemci, spotřebitelé těchto léčiv a zdravotnických pomůcek, ať už se jedná o nemocnice, soukromé lékaře v ambulancích, nebo ty, kteří si přijdou vyzvednout léčiva do lékárny pro domácí užití.
Je důležité, aby tento řetězec bezchybně fungoval. Pokud by se zhroutil, zůstal by nám přístup k důležitým léčivům odepřen.