Dnes je již známým faktem, že naÅ¡e ZemÄ› je jen jednou z velkého množstvà planet ve vesmÃru. Ty si vÄ›tÅ¡inou pÅ™edstavujeme jen jako o nÄ›co vÄ›tšà asteroidy, které obÃhajà kolem dané hvÄ›zdy. Ukazuje se vÅ¡ak, že pravda je ponÄ›kud složitÄ›jÅ¡Ã. A to se týká i jejich vzniku.
Â
Â
Na poÄátku vesmÃru neexistovaly žádné prvky, pouze volnÄ› se pohybujÃcà protony, neutrony a elektrony. Teplota byla zkrátka pÅ™ÃliÅ¡ vysoká na to, aby se mohly spojit tak, jak to známe dnes. Jak se tedy z toho vytvoÅ™ily planety?
Â
Jejich základem jsou hvÄ›zdy. Ty byly vytvoÅ™eny již v základu, neboÅ¥ jsou tvoÅ™eny pouze atomy vodÃku a hélia, tedy dvou nejjednoduššÃch prvků, které vznikly nejdÅ™Ãve. V prvnà fázi tedy existovaly pouze mlhoviny, tvoÅ™ené tÄ›mito dvÄ›ma prvky, které se pozdÄ›ji seskupily ve hvÄ›zdy. Jiná tÄ›lesa v té dobÄ› nebyla.
Â
Â
Tedy až do té doby, než prvnà hvÄ›zdy zaÄaly zanikat. V té chvÃli totiž doslova vychrlà do svého okolà smÄ›s nejrůznÄ›jÅ¡Ãch prvků. Ty se opÄ›t seskupà a dále již fungujà základy gravitace. Vznikajà nové hvÄ›zdy, které si tyto prvky pÅ™itáhnou. Pokud se vÅ¡ak tyto ocitnou v dostateÄné vzdálenosti, pak i ony působà svou gravitacà na okolà a pÅ™itáhnou si dalšà prvky ze svého okolÃ.
Â
Tak nakonec vznikne koule, s nejtěžšÃmi prvky ve stÅ™edu a lehÄÃmi blÞe k povrchu. Ta zaÄne dÃky gravitaÄnÃm silám danou hvÄ›zdu obÃhat. Výsledkem je pak planeta, jako napÅ™Ãklad naÅ¡e ZemÄ›. SamozÅ™ejmÄ›, planety mohou mÃt nejrůznÄ›jšà velikost, záležà na prvcÃch, ze kterých je vytvoÅ™ena a také na množstvÃ, které bylo v té oblasti pÅ™Ãtomno. Proces je vÅ¡ak vždy stejný.
Â
Dá se tak Å™Ãci, že vÅ¡e, co je kolem nás, je v podstatÄ› hvÄ›zdný prach, který byl pouze gravitacà zformován do podoby, kterou dnes známe. A to je, když se nad tÃm zamyslÃme, nÄ›co úžasného. Atomy, které nás tvoÅ™Ã, byly pÅ™ed miliony let souÄástà hvÄ›zdy. A jednoho dne se do nà opÄ›t vrátÃ.